خوش آمدید

جستجو

تبلیغات

نکته هایی در خصوص نظافت تابلوهای برق و کنترل

  image_preview

   

   

   

  احتمالا بسیاری از شما از مزیت های انجام نظافت های دوره ای در تابلوهای الکتریکال که به نوعی از جمله اقدامات پیشگیرانه محسوب میشوند، آگاه هستید. بنابراین مستقیما می رویم سراغ اصل مطلب و به ذکر نکات اصلی می پردازیم.

   

  فیلتر ها

  داشتن چک لیست در هنگام انجام تعمیرات نگهداری همیشه امری ضروری است. وقتی طبق چک لیست، مراحل کار را دنبال میکنید، خاطرتان باشد که از فیلتر ها چشم پوشی نکنید. اگر کنترل پنل شما داری فیلترهایی است، حتما دستور العمل پیشنهادی برای تعویض دوره ای فیلتر ها را مطالعه کنید و آنهایی که نیازمند تعویض هستند را عوض کنید.

  چندین مدل فیلتر وجود دارند که انجام نظافت و تعمیرات نگهداری را آسانتر ساخته اند. در محیط های کثیف و یا پر از گرد و غبار بدنبال کنترل پنل هایی باشید که فیلترهایشان در بیرون از محفظه تابلو قرارگرفته باشند. این فیلتر ها ذرات مربوطه در فاصله دورتری از تجهیزات به تله می اندازند و همچنین دسترس پذیری شان نیز آسان تر است.

  همچنین بهتر است فیلتر هایی را انتخاب کنید که هم دارای قیمت مناسب باشند و هم اینکه در زمان نیاز به تعویض به آسانی در دسترس باشند. یادتان باشد همیشه تعدادی فیلتر در انبار داشته باشید تا فرآیند تعویض فیلتر به سرعت و با کمترین مشکل انجام گیرد. برخی از برند ها فیلتر هایی تولید می کنند که قابلیت شستشو دارند. استفاده از فیلتر های قابل شستشو از هزینه های شما می کاهد.

   

   

  گردو غبار، کثیفی و کربن

  حالا اگر کنترل پنل شما کمی کثیف باشد، چه اشکالی دارد؟

  در حقیقت برخی از گرد و غبار ها و یا کثیفی های تجمیع شده میتوانند شامل متریال های رسانا باشند. این رسانایی ناخواسته می تواند روی مسیرهای مدار در تابلو اثر گذاشته، سبب ایجاد اتصال کوتاه و یا نشت جریان شود. بدون انجام نظافت های دوره ای، فقط یک گرد و غبار اندک می تواند همانی باشد که برای ایجاد مشکل لازم دارید. خیلی سریعتر از آنکه فکرش را بکنید.

  خوشبختانه یک راه آسان و مطمئن برای نظافت اکثر گردو غبار ها و کثیفی ها وجود دارد. از جاروبرقی (Vacum) به جای دمنده (هوای فشرده) استفاده کنید. استفاه از هوای فشرده (compressed air) باعث میشود که برخی از ذرات در اعماق محفظه و درز های تابلوی شما جای گیرند.

  مواد پلاستیکی هم ممکن است تغییر شکل دهند و باعث تشکیل کربن شوند. همچنین کنتاکت هایی که در هنگام باز و بسته شدن، آرک میزنند می توانند باعث ایجاد کربن شوند. این پدیده در تجهیزات قدیمی البته رایج تر است ولی به آسانی قابل برطرف شدن است. باید اطمینان حاصل کنید که از محصولات نظافتی ایمن که برای پاک کردن کربن و یا سایر ذرات مقاوم طراحی شده اند، استفاده می کنید.

   

  تعمیر نگهداری خوب با طراحی آغاز میشود

  تابلوساز خوب می تواند کمک کند تا فرآیند تعمیر نگهداری آسان شود. انتخاب یک محفظه با فیلتر خارجی (external filter) تنها یکی از روش هایی است که یک تابلو ساز باتجربه میتواند با استفاده از آن ها طول عمر کنترل پنل شما را افزایش دهد. بدنبال یک سازنده با تجربه و دارای دانش روز مهندسی باشید چرا که یک تابلوساز خوب محصولی با کیفیت تر تولید می کند و در نتیجه از هزینه های شما در بلند مدت می کاهد.

   

  منبع:http://automationz.ir


  این مطلب تا کنون 13 بار بازدید شده است.
  منبع
  برچسب ها : هایی ,انجام ,باشند ,کربن ,استفاده ,غبار ,انجام نظافت ,تعمیر نگهداری ,کربن شوند ,هوای فشرده ,تعمیرات نگهداری ,
  نکته هایی در خصوص نظافت تابلوهای برق و کنترل

تبلیغات


  محل نمایش تبلیغات شما

پربازدیدترین مطالب

آمار

تبلیغات

محل نمایش تبلیغات شما

تبلیغات

محل نمایش تبلیغات شما

آخرین کلمات جستجو شده

تگ های برتر